Tájékoztató a születés hazai anyakönyvezéséről

 

Magyar állampolgár külföldön történt születését köteles, illetve a szülei kötelesek a hazai anyakönyvbe bejegyeztetni.

A kérelmet csak személyesen lehet benyújtani, előzetes időpontfoglalást követően.

Kiskorú születésének hazai anyakönyvezésekor egyes jognyilatkozatokat – pl. a gyermek nevének és lakóhelyének meghatározása – csak mindkét szülő közösen teheti meg, ezért mindkét szülőnek jelen kell lennie!

A születés hazai anyakönyvezése díjmentes eljárás. 

 

Milyen mellékleteket kell csatolni?

  • A kérelemhez mellékelni kell az eredeti születési anyakönyvi kivonatot, amelyet az eljárás végén, a magyar anyakönyvi kivonattal együtt adunk vissza. A kérelemhez csatolni kell a magyar nyelvű fordítással ellátott hiteles másolatú anyakönyvi kivonatot, melyet az eljárást követően nem adunk vissza.
  • Be kell mutatni mindkét szülő érvényes személyazonosságát és állampolgárságát igazoló okmányát (útlevél vagy személyazonosító igazolvány) és a személyi azonosítót és lakcímet igazoló hatósági igazolványt (lakcímkártya). Amennyiben a magyar állampolgár szülőnek nincs magyar személyazonosító igazolványa, vagy útlevele, úgy egyéb, a magyar állampolgárságot igazoló okiratot is be kell mutatnia (pl. honosítási okirat).
  • A szülők magyar házassági anyakönyvi kivonatát. Ha a házasságot külföldön kötötték és az még nincs hazai anyakönyvezve, egyúttal ezt is kezdeményezni kell. 
  • Amennyiben az anya nem élt házasságban a gyermek születésekor, csatolni kell az ún. leányanya igazolást.  Az iratot magyar nyelvű fordítással ellátva tudjuk csak elfogadni.
  • Amennyiben a gyermek nem házasságból született, teljes hatályú apai elismerő nyilatkozatot kell tenni.
  • Amennyiben a gyermek házasságon kívül született, és nem kíván senki sem apai elismerő nyilatkozatot tenni, akkor csak az anya jelenléte szükséges.

 

A hazai anyakönyvezés részeként automatikusan – Magyarországon vagy külföldön élő magyar állampolgárként – nyilvántartásba veszik a gyermeket a szülők által megadott címen. A gyermek lakóhelyeként csak valamelyik szülő lakóhelyét lehet megadni!

Ha legalább az egyik szülő külföldön élő magyar állampolgár vagy az egyik szülő külföldi és nem szerepel a személyiadat- és lakcímnyilvántartásban, a gyermek külföldön élő magyar állampolgárként is a nyilvántartásba kerülhet, ebben az esetben a Külföldön élő magyar állampolgárként történő nyilvántartásba vételhez rendszeresített adatlap kitöltése szükséges. Ha mindkét magyar állampolgár szülő magyarországi lakcímmel rendelkezik, akkor a gyermek is Magyarországon élő magyar állampolgárként kerül a nyilvántartásba, és ez esetben a Magyarországon élő magyar állampolgárként történő nyilvántartásba vételhez rendszeresített adatlap kitöltése szükséges. A szállásadót ebben az esetben kötelezően ki kell tölteni és a szállásadónak alá kell írnia.

Ha külföldi lakcímet adnak meg, az anyakönyvi kivonattal együtt adjuk át a személyi azonosítót és lakcímet igazoló hatósági igazolványt (lakcímkártyát). Ha magyarországi lakcímet adnak meg, a hatósági igazolványt erre a címre fogják megküldeni.